BellParma*PL

To niewielka, certyfikowana hodowla kotów brytyjskich krótkowłosych. Nasze kotki są prawidłowo socjalizowane, dbamy o ich zdrowie i rozpieszczamy.

Pewna hodowla

Nasza hodowla posiada członkostwo w Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia” (FPL) , oraz z sukcesami uczestniczymy w wystawach.
Historia kotów i rasy
+ 48 728 821 124 sealcolorpoint@gmail.com
plende
Koty to ssaki, które jak inne prymitywne małe zwierzęta pojawiły się w triasie, około 225 milionów lat temu.
Udomowienie kota dokonano około sześciu tysięcy lat temu w starożytnym Egipci. Nie można jednak stwierdzić, że był to jedyny region, w którym kot został udomowiony. Czasopiśmie „Science” w 2004 donosi, że na Cyprze znaleziono jeszcze wcześniejsze ślady udomowionego kota, pochodzącego z wcześniejszych okresu kamiennego.
Dawniej ceniony przez ludzi jako zwierzę domowe oraz z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Dziś zwierzęta te mają piękne, lśniące futra o jednolitym ubarwieniu lub wielokolorowym, wzorzyste: w postaci cętek, prążków lub paski, kształtną głową z ostro lub tępo zakończonymi uszami i wielkimi, pełnymi głębi, okrągłymi lub skośnymi oczami.

Kot Brytyjski krótkowłosy

Brytyjczyk krótko włosy to rodowodowa wersja tradycyjnego brytyjskiego kota domowego z charakterystycznym grubym ciele, gęstej sierści i okrągłej głowie. Najbardziej znany wariant kolorów jest "Brytyjski Niebieski", sierść jednolicie niebiesko-szara z miedzianymi oczami, ale w tej rasie została również rozbudowana szeroka gama innych kolorów i wzorów, w tym pręgowany i colorpoint (ze znaczeniami).

Koty brytyjskie są łagodne, towarzyskie. Mają świetny kontakt z człowiekiem lubią przebywać w towarzystwie ludzi, lubią skupiać na sobie uwagę. Mocno przywiązują się do swojego opiekuna.

  • Dobroduszny wygląd rasy i stosunkowo spokojny temperament sprawiają, że bywa często gwiazdą mediów.
  • Jako model dla wizerunku Kota z Cheshire w „Alicji w krainie czarów„ wybrał kota brytyjskiego krótkowłosego, ze względu na "uśmiechniętą" mordkę kotów tej rasy.
  • Srebrny, klasycznie pręgowany kot z logo marki „Whiskas” również jest brytyjskim krótkowłosym.
  • Toby, fikcyjny kot z serialu „Gotowe na wszystko” jest brytyjskim krótkowłosym.
  • Kot w butach z serii Shrek jest opisany jako i ściśle przypomina brytyjski krótkowłosy, chociaż mówi z silnym hiszpańskim akcentem.
  • Smokey kot w powieści dla dzieci Stuart Malutki był Brytyjski Niebieski.